Yukarı

Sosyal medya mahremiyeti yok ediyor

05 Mayis 2018

Sosyal medya mahremiyeti yok ediyor

Umut Sarıkaya / Sosyal Medya Danışmanı

Facebook, Twitter, İnstagram gibi sosyal paylaşım siteleri, artık hayatın vazgeçilmezleri arasında. Her gün 500 milyonu aşkın kişi bu sosyal ağlara giriş yapıyor. Milyonlarca kişi neredeyse bu sitelere bağımlı hale gelmiş durumda. Cep telefonuyla her an ulaşılabilir olan bu sosyal ağların tahribatı sanıldığından daha büyük. Kişisel bilgilerin havalarda uçuştuğu, mahremiyetin ayaklar altına alındığı siteler, adeta insanları uyuşturuyor.

Tüm dünyada 500 milyonu aşkın kişi gününün önemli bir kısmını Facebook, Twitter İnstagram gibi sosyal medya sitelerinde geçiriyor. Bu sitelerin çoğu üyelerinin cinsiyeti, yaşı, cinsel tercihi, siyasi ve dinî görüşü, eğitim durumu ve çalıştığı işyerleri başta olmak üzere çok sayıda bilgiyi kaydediyor.

Özel hayat kalmadı

Yapılan bilimsel araştırmalarda Facebook kullanıcılarının, değişiklik olmadan önce, profillerini gizleme ve paylaşım ayarları konusunda daha dikkatli olduğunu ancak sitenin değişen gizlilik ayarlarıyla kullanıcıların ?özel hayat? takıntısının da azaldığını gösterdi. Facebook kullanıcılarının, 2005-2009 yılları arasında, kişisel bilgilerini paylaşma konusunda oldukça tutucu olduğu ancak 2009-2010?da, Facebookun değişen gizlilik ayarlarıyla beraber daha fazla bilgi paylaşmaya başladığı ifade edildi. Araştırmada değişen gizlilik ayarlarının, kişisel bilgilerin paylaşımı konusundaki tabuları yıktığına da dikkat çekildi.

Utanma duygusunu yok ediyor

ABD’li psikoloji profesörü Rowland Millerin yapmış olduğu araştırmaya da bu durumu doğruluyor. Millerin araştırması Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinin insan karakteri üzerinde çeşitli etkilerini ortaya çıkardı. Millere göre, insanların bütün hayatlarının detaylarını tüm dünyayla paylaşmalarını sağlayan Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım siteleri, utanma duygusunu yok ediyor. Bununla birlikte sağlık problemlerine de yol açıyor.

Facebook 8 çiftten biri için boşanma nedeni

Watson Araştırma Merkezinde görev yapan Dr. Yurdaer Doğanatada  verdiği seminerde internet ve sosyal ağların yaşamı nasıl etkilediğine dair iş süreçlerini, eğitim ve sosyalleşme şekillerini hızla değiştirdiğini ilginç örneklerle anlattı. Dr. Doğanata, Amerikada evlenen her beş çiftten biri sosyal ağlar üzerinden tanıştığını ve boşanan her sekiz çiftten birinin boşanma nedeni olarak Facebooku gösterdiğini belirtti.

Facebook zihinlerimizi tahrik ediyor

Sosyal Medyanın bu güç sarhoşluğuna çeviren etkileşimi,sınırları zorlayan paylaşma duygusu kişilerde ciddi tahribatlarda oluşturabiliyor. Aslında zihinlerimizde dahil kişiliklerimizi kopyalamaya başlıyoruz. Sanki gerçek hayattan bağımsız bir kişiliğimizi sosyal medyaya yansıtıyoruz. Ben bu duruma Hayal ettiğimiz kişilik diyorum. Gerçek hayatta olamadığımız ama sosyal medyada kendimizi pazarlarken hayallerimizdeki gibi farklı bir kişilik oluşturuyoruz.